20. března 2015

Páteční okénko: Restaurant Costaccia (Livigno, Itálie)

Jednou z oblíbených českých destinací nejen na zimní lyžování je Livigno, lyžařský areál ležící kousek od hranic se Švýcarskem. Doby nákupu skvělých vín za neskutečné bezcelní ceny jsou už asi pryč, přesto je tu spousta atrakcí k užívání. Jednou z nich je i horský restaurant Costaccia, stojící kousek od horní stanice vleku Carosello 3000 v nadmořské výšce 2360 metrů.

Prostředí

Restaurace je umístěna v prvním patře horské chaty Costaccia. V dolní části chaty je situován bar a rychlé občerstvení, ta pravá gastronomie ale začíná až nahoře v patře. Do Livigna jezdím poměrně často a nikdy si nenechám ujít příležitost se zde naobědvat. A není to jen kvůli dechberoucímu výhledu z terasy restaurace. Interiér je zařízen v klasickém horském, rustikálním stylu, proskleným oknem je však možné sledovat práci v kuchyni, hlavně grilování masa, které zde výtečně připravují.

Obsluha

Co pamatuji, minimálně 12 let se tu obsluha, tedy hlavní aktéři, nemění. Tvoří sehraný tým, který si i v pekelném tempu najde příležitost zavtipkovat a pobavit hosty. Jsou neformální a u stolujících slaví úspěch.

Jídlo

Skvělé těstoviny (např. maccheroni dello chef), úžasné grilované maso, doporučuji Bistecca ala Fiorentina (velký kus masa) nebo jehněčí kotletky. Nezapomenutelné jsou dezerty, zejména „desserte speciale“, které posouvají zdejší kuchyni do vyšší gastronomické třídy. Při skutečnosti, že se jedná o restauraci určenou převážně pro lyžaře, je to až k neuvěření.

Samostatnou kapitolou jsou předkrmy, složené z místních surovin – sýrů a salámů, které jsou perfektní a zajímavě naaranžované.

Víno

Podávají se hlavně italská vína, převážně místní, z Lombardie. I domácí víno v karafě je dobře pitelné a jídlo bez problému doprovodí za cenu, která je nižší (půl litru) než sklenice domácího ledového čaje. Na požádání vám domácí víno naservírují i do odpovídajících sklenic, při zakoupení lahve je to samozřejmost.

Dojem/Atmosféra

Přátelské, až domácí prostředí, vždy zde vládne pohoda, a i přes polední shon nikdy nechybí úsměvy. Při návštěvě Livigna byste tuto restauraci neměli minout, jde o jednu z nejlepších ve městě. Dostat se tam lze pouze lanovkou, ale za tu trochu úsilí to určitě stojí. Doporučuji.

Ceny vybraných jídel a vín:

Těstoviny: 6 až 10 EUR
Masa/Hlavní chody: 12 až 29 EUR
Dezerty: 6 až 8,5 EUR

Domácí víno (1/2 l): 5 EUR
Víno v lahvi: od 15 EUR

Hodnocení: *** (ze 4 možných)

Autor článku: JFK

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.