2. března 2015

Michèle a Patrice Rion: Tradice i vlastní přístup

Syn Daniela Riona, Patrice, navázal se svou ženou na rodinnou tradici vinaření, kterou oživil novými přístupy. Nevlastní sice Bio certifikát, ale ke svým vinicím přistupuje přirozeně, bez využití jakýchkoli chemických prostředků. Jeho vína jsou dříve přístupná, postavená na ovoci, čistá a vyvážená. Moderna je z nich cítit na první pohled. Stačí se podívat na modř jejich etiket.

Patrice začal na vlastním vinařství pracovat v roce 2000 a současně založil také svůj negociantský byznys. Aktuálně hospodaří na 6 ha a soustředí se na Pinot Noir z apelací Nuits Saint Georges a Chambolle-Musigny. 1,3 ha z jeho pozemků je ale osázeno Chardonnay, Pinotem Blanc a donedávna i Aligoté.

Drží se filozofie čistých vinic a zdravých vyzrálých hroznů, striktní selekce a odstopkování. Maceruje 18 až 23 dní, a snaží se zachovat maximum svěžesti a ovocnosti. Na vilážová a 1er Cru vína používá francouzské sudy (polovina nových), kde víno leží na kvasinkách 15 až 18 měsíců. Před lahvováním sceluje cuvée cca měsíc až dva v nerezových tancích, aby dosáhl ideální homogenity vína. A na bílá a „základní“ červená využívá místo korků screwcaps (viz první dva obrázky).

Na degustaci Rionových vín u Riesling & Co. jsme ochutnali následující kousky:

Bourgogne Aligoté "Vieilles Vignes", AOC, 2012: Velmi pěkné, dobře postavené, šťavnaté a hodně minerální, ovocné víno (citrusy, zelená jablka), náznak květů, dotek sudu. V těle střední až plnější, v projevu přímé, se střední perzistencí. Ideální víno do gastronomie. Špatnou zprávou je, že se Patrice rozhodl tuto (pouze 0,2 ha) vinici s 80 let starými keři vyklučit a vysadit sem Pinot noir. Jaký pro to měl důvod asi ví jen on sám, v každém případě byl tento ročník posledním, kdy tohle víno vyrobil.

Bourgogne Chardonnay, AOC, 2011: Šťavnaté, plnější, minerálně ovocné (citrusy, grepy, náznak žlutých plodů, bílé broskve) víno s výborně dávkovaným sudem. Dobře postavené, šťavnaté a srovnané, v těle střední, se střední až delší perzistencí. Skvělé do gastronomie k sýrům typu Brillat Savarin nebo mořským plodům. Zajímalo by mě, jaké je Rionovo základní Bourgogne z polohy "Les Bons Batons", která dává ještě mnohem zajímavější víno.

Nuits Saint Georges 1er Cru "Les Terres Blanches", 1er Cru, 2009: Šťavnaté, intenzívní a komplexní víno, výrazně minerální, ovocné (citróny a další citrusy, náznak tropických plodů), s tóny vanilky. Pevná a přesná struktura, v těle plné a zároveň elegantní, přes svou mladost harmonické, přirozené, s krémovým projevem, ale zároveň jistou striktností danou 10 % podílem Pinotu blanc, dlouhou perzistencí a potenciálem zrání. Velké (pozitivní) překvapení.

Bourgogne Pinot Noir, AOC, 2012: Šťavnaté, ve vůni intenzívní až parfémové, minerálně-ovocné (třešně, peckovina), moderní projev, sud. Dobře postavené víno se středním tělem, citelnými vyzrálými ovocnými taniny a střední perzistencí.

Côte de Nuits Villages "Vieilles vignes", AOC, 2012: Šťavnaté, spojité a přirozené víno, minerálně-ovocné (třešně, višně, jemná peckovina), s dotekem sudu. Dobře postavené, srovnané, v těle mírně plnější, s citelnými hladkými taniny a delší perzistencí.

Chambolle-Musigny "Vieilles vignes", AOC, 2012: Šťavanté, elegantní, čisté a hladké, s výborně prolnutými vrstvami vůně i chutě, minerálně-ovocné (višně, ostružiny), s tóny vanilky a mintu. Velmi dobře postavené, harmonické, v těle plnější, se sametovými vyzrálými ovocnými taniny, a delší až dlouhou perzistencí. Pitelné i v takto mladém stádiu, za dva tři roky opravdu pobaví.

Chambolle-Musigny "Les Cras", AOC, 2012: Parádní vilážové víno, šťavnaté, spojité a přirozené, ve vůni intenzívní, minerálně-ovocné (ostružiny, borůvky, ve vůni i borůvčí) s dotekem vanilky a mintu. Velmi dobře strukturované, v těle plnější, s moderním profilem, citelnými vyzrálými taniny, a delší až dlouhou perzistencí. Aktuálně je škoda ho otevírat, ale za pět šest let začne být dost zajímavé.

Vougeot "Les Cras", 1er Cru, 2011: Od vůně šťavnaté, poměrně plné a hluboké, minerálně-ovocné (třešně, višně, peckovina, citrusová linka), s dotekem mintu a sudu. Má pevnou a přesnou strukturu, je hodně mladé a syrové, přesto poměrně srovnané, s výraznými taniny, klasičtějším stylem a dlouhou perzistencí. Vyžaduje čas ke zrání, doporučuji na něj alespoň na 4 roky úplně zapomenout.

Vougeot "Les Cras", 1er Cru, 2012: V projevu hodně podobně ročníku 2011, ale s výraznou hořčinou, která mi evokuje, že tato lahev nebyla v pořádku.

Závěr

Vína od Michèle a Patrice Rion se vyznačují šťavnatostí, přirozeností a výraznou ovocností. Je jasné, že vinařství má za cíl dělat vína tak, aby byla přístupná již v ranných stádiích svého vývoje. Takže kdo má rád Pinot Noir na ovoci, užije si. Osobně preferuji vína nazrálejší a komplexnější, je ale otázkou, kdy tohoto stavu dosáhnou a jak se budou projevovat. Jsem ale přesvědčen, že základní vína potřebují minimálně 4 roky, vilážová tak 6+ a 1er Cru 8+.

Vína od Patrice Rion jsem měl možnost ochutnat již loni, a ta z jeho 1er Cru parcel z Chambolle-Musigny: Les Fuées a Les Gruenchers, byla vynikající. Nemluvě o jeho dvou 1er Cru parcelách z Nuits Saint Georges: Clos des Argillières a Clos Saint Marc, která mi na degustaci hodně chyběla.

A tak přesto, že se Rionovi specializují na Pinot noir, vrcholem večera pro mě byl bílý Nuits Saint Georges "Les Terres Blanches", 1er Cru, 2009 z vinice v Prémeaux s bílým pískem, osázenou 90 % Chardonnay a 10 % Pinot blanc, keři starými pouze 15 let a roční produkcí 6500 lahví. Těším se, až nazraje do svého vrcholného stádia.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.