21. ledna 2015

Château Calon Ségur: Se srdcem ve znaku

Jak nejlépe představit jednou větou Château Calon Ségur, třetí Grand Cru Classé ze Saint-Estèphe? Napadají mě slova jeho bývalého vlastníka Marquis de Ségur, pravděpodobně nejikoničtějšího majitele vinařství z Bordeaux, který ve své době vlastnil také Châteaux Latour, Lafite a Mouton: „Dělám víno na Lafitu i Latouru, ale mé srdce patří Calonu.“

Historie jednoho z nejstarších zámků v apelaci Médoc údajně sahá až do dvanáctého století. „Novodobá“ historie je ale spojováná právě se jménem Marquis de Ségur, který dal Château druhou část jména. Ta první pochází ze slova „calones“, což byly ve své době malé čluny převážející náklad po řece Gironde.

V roce 1855 bylo vinařství zařazeno jako třetí Grand Cru Classé. A celých 55 ha vinic má stejné označení i dnes, což je záležitost poměrně ojedinělá. Další zajímavostí je, že celá vinice, spadající do oblasti Saint-Estèphe, tvoří jeden blok, který je cele obklopen kamennou zdí. Pěstuje se zde primárně Cabernet Sauvignon, který je základem pro vína Calon Ségur (cca 60 až 90 % výsledného cuvée). Doplňují jej Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdot, které ze štěrkovito-jílovitého podloží získávají plnost a eleganci. Společně s péčí na vinici a zráním vín v barikových sudech (18 až 20 měsíců, 30 % nových) dávají vína intenzívní, vyzrálá a zároveň elegantní.

Slavná historie má ale v dnešní době velký otazník. Vinařství vlastněné od roku 1894 rodinou Gasqueton bylo totiž po smrti poslední majitelky v roce 2012 prodáno majitelům bankovní skupiny Crédit Mutuel Arkéa a pojišťovací společnosti Videlot group. Noví majitelé již zahájili renovační program, aby uchovali historické hodnoty vinařství. Co to znamená a jak se to projeví, ukáže až budoucnost.

Jaké vlastně víno z Château Calon Ségur je, jsme ochutnali na vertikální degustaci ročníků 2007 až 1995.

Ročník 2007

Víno je mladé a úplně syrové, ovocné (černý rybíz, ostružiny, višně), s výrazným sudem, dotekem mintu a postupně kávy. Velmi dobře strukturované, hodně šťavnaté, v těle plnější, má výrazné a ne úplně vyzrálé taniny, větší potenciál zrání, a delší až dlouhou perzistenci. Minimálně na pět let úplně zapomeňte, že ho máte ve sklepě.

Ročník 2006

Syrové, ne tolik intenzívní jako předešlé, ovocné (třešně, višně, jemná grepová linka), sud a dotek mintu. Velmi dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, s výraznými vyzrálými ovocnými taniny, potenciálem zrání a dlouhou perzistencí. Moc hezké víno, ale opět příliš mladé a navíc v trochu zavřené fázi vývoje. Nechat ležet.

Ročník 2003

Mladé víno z extrémně teplého ročníku, kompaktní, šťavnaté, srovnané, ovocné (třešně, višně, peckovina), s citelnou uzeností a tóny čokolády a mintu. Velmi dobře strukturované, v těle plnější, s citelnými vyzrálými taniny, potenciálem a dlouhou perzistencí. Přestože by bylo škoda nepočkat si na jeho ještě lepší a homogennější stádium, je to první víno, které se dá pít už teď.

Ročník 2001

Ve vůni intenzívní, plnější, šťavnaté a ovocné (třešně, lesní jahody, citrusová linka), s jemnou mineralitou a mintem. V chuti se přidává jemná hořčinka. Je velmi dobře pstavené, má střední tělo, citelné taniny, potenciál a dlouhou perzistenci. Elegantní a čisté víno, které bude ještě lepší, ale při správné přípravě si ho nedočkavci mohou užívat už teď.

Ročník 2000

Elegantní, srovnané, šťavnaté a ovocné (černý rybíz, ostružiny), s lehkou mineralitou, mléčným karamelem a dotekem mintu. Má pevnou a přesnou strukturu, plné tělo, výrazné vyzrálé ovocné taniny, potenciál a dlouhou perzistenci. Parádní komplexní Bordeaux, na které se určitě vyplatí si počkat.

Ročník 1996

Plné, čisté, elegantní a harmonické „mladé“ víno, ovocné (černý rybíz, borůvky, ostružiny) s lehkou mineralitou a tóny cedru, jehličí a mintu ve vůni a zajímavými, lehce „zelenými“ tóny v chuti. Pevná a přesná struktura, v těle plnější, výrazné vyzrálé ovocné taniny, obrovský potenciál a velmi dlouhá perzistence. Úžasné víno. Pro mě vítěz této degustace.

Ročník 1995

Svěží, kompaktní, s citelným kávovým aroma, ovocné (ostružiny, černý rybíz), kořenité, minerální, s dotekem mintu. Velmi dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, trošku zastřené, s vyzrálými taniny, potenciálem a dlouhou perzistencí. Krásné víno. Máte-li rádi kombinaci ovoce a kávy, pijte hned. Preferujete-li komplexnost a nazrálost, dejte mu čas.

Závěr

Vína z Calon Ségur jsou nejen díky svému složení (většina Cabernetu Sauvignon), ale i místem původu (maskulinní styl Saint-Estèphe), podloží (vrstvy štěrku a jílu) a vinifikaci hodně dlouhověká. Znám spoustu milovníků Bordeaux, kteří je mají rádi v mladém věku, ale jejich komplexnost s lety roste a dělá z nich výjimečná vína.

Před pěti lety jsem měl možnost ochutnat Calon Ségur v ročníku 1949. Pravda, bylo již trošku za vrcholem, ale stále ukazovalo, proč stojí za to si na vyzrálá Bordeaux počkat.

A jaký z toho plyne závěr? Pro mě ten, že na ta známější vína ze Saint-Estèphe nemám sahat, dokud nedosáhnou aspoň dvaceti let věku.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.