22. prosince 2014

Šampaňské lázně „těch velkých“

Champagne! Zašumí už při vyslovení. Na stole leží deset „hříbků“, připomínající letošní výjimečnou houbařskou sezónu. Tahle událost je pro mě mnohem výjimečnější. Deset tlustostěnných lahví obsahujících bubliny odlišných stylů, stáří a emocí. Velká jména vedle sebe. Člověk možná někdy ochutnal některé z nich, ale dostat je na stejný dýchanek je záležitostí ojedinělou.

Tuhle degustaci jsme plánovali skoro rok. Ano, někteří zástupci tu chybí trochu a jiní moc. Třeba Salon. Ale co už. I tak je to dost solidní mančaft…

Jean Dumangin, Champagne Brut, 1er Cru, 2006
(50 % Chardonnay, 50% Pinot Noir)
Tohle víno znám poměrně důvěrně. Dnes plní pouze roli „zavíňovacího vzorku“, ale je to víno, které vždy udělá radost. Srovnané, velmi dobře strukturované, lehce nazrálé a oxidativní, minerálně-ovocné (citrusy, jablka, jablečné pecičky) s tóny briošků a kvasinek, a delší až dlouhou perzistencí. Nejvíc mi chutná druhý den po otevření.

Louis Massing, Champagne Brut, Blanc de Blancs, Grand Cru, NV
Moc hezká záležitost. Nazrálejší klasika na sudu, minerálně-ovocné (žluté plody, jablka), med, rozinky, chlebovinka, mléčný karamel. Hodně plné víno s pevnou strukturou, trošku složitější na pochopení, ale harmonické, s mírně hrubším perlením a delší až dlouhou perzistencí. Musím si ho sehnat na Vánoce, protože mě za ty peníze hodně baví.

Luc Mérat, Champagne „La Diva“ Extra Brut, NV
(50 % Meunier, 50 % Chardonnay)
A posouváme se ještě výš. „La Diva“ už je záležitostí pro fajnšmekry. Hodně plné, intenzívní a koncentrované víno, které ocení spíše ti, kteří už mají něco napito, než vinní začátečníci, pro které bude vjemů příliš. Víno je aktuálně poměrně mladé a ovocné (žluté plody, meruňky, meruňková pecka), s jemnou oxidativností, tóny medu, rozinek a klasickou cheesy-leesy chutí. Má pevnou a přesnou strukturu, jemné perlení, velmi dlouhou perzistenci a velký potenciál dalšího vývoje. Pokud bych ho měl pít teď, užiju si ho víc druhý a možná až třetí den po otevření. Krásné víno s báječným poměrem výkon/cena.

Krug, Champagne „Grande Cuvée“ Brut, NV
(50 % Pinot Noir, 35 % Chardonnay a 15 % Meunier)
Noblesa a komplexnost, jsou první dvě slova, která mě napadají. Plné, výrazně minerální víno s ovocností bílých grepů a jejich kůry, briošky a tóny kávy. Elegantní, harmonické víno s pevnou a přesnou strukturou, v těle plné, s jemným perlením a velmi dlouhou perzistencí. Víno, které mě dostává teď a bude dostávat spoustu dalších let. Kdybych si z této degustace měl odnést jedno víno a nechtěl taktizovat, bylo by to právě Grande Cuvée.

Egly-Ouriet, Champagne „Tradition“ Brut, Grand Cru, NV
(70 % Pinot Noir, 30 % Chardonnay)
Jeden z mých hodně oblíbených „domů“. Čistota a elegance připomínající milované Burgundsko. Před pár lety jsem měl tu čest být na jejich degustaci osobně. Ale k vínu… Otevírá se nejpomaleji ze všech. Chce svůj čas. Pak rozkvete. Do elegance, květin (růže) a ovocnosti (červená jablka, jablečný kompot) s minerálními tóny vápence, oříšky a náznakem medu. Skvěle strukturované, plnější víno s jemným perlením a dlouhou perzistencí, aktuálně příliš mladé na to, aby se předvedlo v celé své kráse.

Moët & Chandon, Champagne „Dom Pérignon“ Brut, 2003
(Chardonnay, Pinot Noir)
Harmonické, šťavnaté a noblesní, už od vůně mierálně-ovocné (bílé grepy, citrusová kůra) s tóny kávy, toastů a netypicky i mléčné čokolády. Má pevnou a přesnou strukturu, je plné, lehce nasládlé (dozáž 9g/l), s jemným perlením a dlouhou perzistencí. Báječná záležitost. Ti, kteří mají raději trochu vyšší dozáž, si smlsnou, naopak ti, kteří mají raději sušší pojetí, asi upřednostní Kruga. Tedy když bude na výběr…

Louis Roederer, Champagne „Cristal“ Brut, 2004
(70 % Pinot Noir, 30 % Chardonnay)
Hodně mladé, svěží, primárně ovocné (citrusy, bílé grepy, mandarinky, grepová kůra) s výraznou mineralitou (vápenec) a dotekem vanilky. Působí hodně „juniorně“ a vyžaduje čas ke zrání. Má pevnou a přesnou strukturu, jemné perlení, plnější tělo, elegantní projev a dlouhou perzistenci. Krásné, mladé víno, které doslova křičí „nechte mě zrát“.

Veuve Clicquot, Champagne „Vintage Reserve“ Brut, 1985
Odskok úplně jinam. Plné, hodně nazrálé víno s profilem medu, kandovaných plodů (meruňky, tropické plody, kandovaná citrusová kůra), rozinky, mléčný karamel a mineralita. V chuti se navíc přidává mint. Pevná a přesná struktura, oproti předešlým mírně nižší kyselinka, v těle naopak hodně plné, harmonické, s velmi jemným perlením, hořčinkou a dlouhou perzistencí. Skvělý představitel nazrálého Champagne, jaké mám rád. Tady není nač čekat. Je čas sklizně.

Pommery, Champagne „Cuvée Louise“ Brut, 1980
Speciální edice ke 150 letům výročí založení. Noblesní víno a největší zážitek této degustace. Plné, harmonické, vyzrálé a nebývale koncentrované víno, které se již od vůně prezentuje noblesou a homogenností, s projevem kandované pomerančové kůry, medu, minerality, sladkou kořenitostí (badyán), karamelovými sušenkami a jemnou peckovinou, v chuti se navíc přidávají sušené tropické plody (ananas, mango). Víno je velmi plné a koncentrované, dokonale vyvážené, má jemné perlení a velmi dlouhou perzistenci. Je na vrcholu, na kterém se ještě bude pár let vyhřívat. Pro mě osobně úžasná zkušenost, kterou bych ještě někdy rád zopakoval.

Canard Duchene, Champagne Brut, Blanc de Blancs, 1957
Víno se prezentuje velmi plným aroma evokujícím suchou sherry, s ořechy, dotekem kandované grepové kůry, skvělým spojením minerální slanosti a sladkosti mléčného karamelu. Jedná se už v podstatě o tiché víno, stále velmi dobře strukturované, srovnané, s jemnou čajovou hořčinkou, v těle plné, s delší perzistencí. Víno má svá nejlepší leta již za sebou, přesto je stále hodné užívání si a navíc je báječnou zkušeností z výletu do historie.

Závěr

Téma Champagne je aktuální po celý rok, ale pokud se sejde na jedné akci takový „dream team“, nelze jej nevyužít jako inspiraci pro nadcházející čas klidu a pohody. Čas oslav, setkání s blízkými a rozloučení se se starým a již prožitým. A taky jako oslavu toho, co přijde. Abychom méně soudili vhodnost toho, co dostáváme, přijímali vše, co k nám přichází a učili tím sami sebe. Abychom rozdávali bez pocitu očekávání a ušetřili si zklamání, když se nám třeba vrátí něco jiného. Abychom se těšili z toho, co máme, a ne z toho, co bychom „mohli mít“. Krásné svátky…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.