24. listopadu 2014

Beaujolais Nouveau: Z nouze sláva

Třetí čtvrtek v listopadu každoročně přichází čas Beaujolais Nouveau, o jehož věhlas se zasloužili obyvatelé Lyonu. Dnes se to s ním má podobně jako s naším Svatomartinským. Jde především o marketingový tah, který se mazaně odvolává na první ochutnávání nových vín. Jen se to všechno děje v celosvětovém měřítku. Ale co už, je to prostě tak. A proti gustu…

Strůjci věhlasu Beaujolais Nouveau byli majitelé restaurací ve francouzském Lyonu, kteří svým zákazníkům servírovali nové víno. Nebylo ještě zcela stabilizované a vyznačovalo se lehkým kalem. Lidem zachutnalo. Líbila se jim čerstvá ovocná vůně i vysoký obsah oxidu uhličitého. Kvůli značně široké poptávce má dnes již bohužel jen málo lidí přesnou představu o tom, jakou podobu by mělo skutečné Beaujolais Nouveau mít. Víno za spotřebiteli musí často objet půlku světa a vinaři jsou proto nuceni připravit jej tak, aby cestu vydrželo.

V Beaujolais se při výrobě vína používá jiný postup než ve zbytku světa. Zdejší způsob zpracování hroznů se nazývá karbonická macerace. Před lisováním vinaři obvykle oddělují bobule od třapin, což se v Beaujolais neděje. Tady se ručně posbírané hrozny vysypávají do uzavřených kádí celé. Šťáva začíná kvasit přímo v hroznech za přítomnosti oxidu uhličitého, který se zde přirozeně vytváří jako produkt fermentace. U vín určených k okamžité spotřebě dojde k přeměně sacharidů na etanol a významnému poklesu kyselinky. Mladá vína pak díky tomuto netypickému výrobnímu postupu získávají zvláštní reduktivní aromata.

Beaujolais však není jen o mladém víně. Leží tu deset vynikajících Cru, na kterých se stejně jako v celém Beaujolais pěstuje výhradně odrůda Gamay. Vznikla nejpravděpodobněji zkřížením bílé odrůdy Gouais a Pinotu Noir. V Beaujolais našla zemi zaslíbenou. Na zdejších chudých půdách dokáže odrůda Gamay plně rozvinout svůj charakter a nabídnout vína hodně rozmanitá.

Mezi nejznámější beaujolaiské vinohrady se řadí Moulin-à-Vent. Místní půdy jsou chudé, tvoří je převážné žulové písky a písčitojílovité nánosy. Struktura vína velmi závisí na výnosu a stáří vinice. Kvůli vitálnosti odrůdy Gamay je třeba vinné keře vysazovat hustě a výnos redukovat. Běžně se doporučuje vína Moulin-à-Vent archivovat pět až deset let. O schopnosti stárnout je rozhodnuto již na vinohradu. Čím je vinohrad starší a výnos nižší, tím lépe.

Moulin-à-Vent od Lupé-Choleta má příjemně ovocnou vůni, ve které se typicky pro Gamay objevuje drobné černé ovoce s lehkými květinovými tóny a náznakem minerality. Víno je středně dlouhé, poměrně dobře strukturované a určitě serióznější než Nouveau.

A tak ikdyž Beaujolais Nouveau nepatří k mým oblíbeným vinařským atrakcím, připíjím tomuto svátku mladého „vína“, protože dokáže lidi spojovat přesto, nebo možná právě proto, že si na nic nehraje.

Autor článku: JDV

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.