10. listopadu 2014

Názor: Champagne Exhibition 2014

V pátek 7. listopadu proběhl ve Smetanově síni Obecního domu v Praze již osmý ročník Champagne Exhibition, jedné z akcí Grand Jours de Champagne v Česku. Stejně jako každý rok přilákal pozornost řady milovníků tohoto ušlechtilého nápoje a samozřejmě spoustu krásných žen. Pod povrchem pohody a úsměvů si přesto odnáším pocit jistých rozpaků…

Musím říct, že myšlenka celé akce se mi velmi líbí. Ukázat lidem krásu různých stylů Champagne na jednom místě a umožnit jim okamžité srovnání. Navíc v úžasných prostorách, s autentickým výkladem samotných představitelů jednotlivých domů nebo zasvěcenými komentáři zkušených sommeliérů.

Čemu příliš nerozumím, je změna konceptu oproti loňsku. Více než třicet představitelů se smrsklo na šestnáct. Proč? Z jakého důvodu nemají ti, kteří se loni zúčastnili, zájem znovu se ukázat? Proč se zástupci vinařství neperou o možnost ukázat své skvosty? Je to pro ně přece báječná příležitost promluvit přímo se svými klienty. A proč velké domy, třeba Piper-Heidsieck, představují na tomto poli vína jako Rosé Sauvage, které patří až do x-tého výkonnostního koše?

Otázky z předešlého odstavce jsou pro mě klíčové, přesto jsou tu i další. Proč jsou pro účastníky degustace připraveny skleničky, které nabízeným vínům nedávají tolik prostoru se předvést? Jak je možné, že na vinné akci tohoto rozměru stále chodí nemálo lidí, kteří svým parfémem „otráví“ půlku sálu? Proč se nikdy nedozvědí, co způsobují nejen ostatním, ale i sobě?

Myslím, že to celé souvisí s chybějící vinařskou kulturou. Ale ta je přece jenom o nás, lidech. Stále častěji slyším z různých zdrojů, jak se naše vína vyrovnávají těm světovým. Jenže samotná kultura u nás zůstává až na výjimky hodně za světovým standardem.

Zábava za otázkami

Pojďme ale také ke světlým bodům. Pořád se tu prezentují vinařství, kvůli kterým má smysl sem přijít. Osobně se mi velmi líbila obě vína od Delamotte, tedy Brut i Blanc de Blancs a obě vína od Mailly, zvláště pak jejich extra Brut. Oslovil mě extra Brut od de Venoge a Brut od R&L Legras, Blanc de Noir Brut od E. Barnauta, a vlastně i Millesime 2000 od Alfreda Gratiena, přestože je na mě již příliš „dřevité“ a schází mu větší elegance.

Vrcholem večera pro mě ale byl stánek Fleury. Obě vína parádní, zábavná, čistá. Samozřejmě je to o preferovaném stylu. Mám jich více a tento je zcela jistě jedním z nich. S Jeanem-Sébastienem Fleurym jsem prohodil pár vět. Na otázku, zda je pro něj Champagne více terroir nebo cuvée, odpověděl podle očekávání, že obojí. Kdyby ale musel zvolit, pak terroir. To je mi hodně sympatické. Stejnou filozofii jsem nedávno probíral s Marií-Hélène Cristofaro z vinařství Marcel Deiss v Alsasku.

Jean-Sébastien Fleury (viz třetí obrázek) mi také prozradil, že má rád Champagne od malých producentů s třemi až pěti hektary vinic. Škoda, že taková se na Grand Jours příliš neobjevují. Snad se mi brzy podaří je navštívit na vlastní pěst…

Závěr

Navštívil jsem spoustu vinařských akcí i festivalů v zahraničí i u nás a myslím si, že Champagne Exhibition je výborná myšlenka. Má za těch osm let pořádání svůj zvuk, tradici i věrné příznivce. Letošní ročník byl ale pro mě krokem zpět. Pokud má význam této akce konkurovat celosvětové pověsti Champagne, je třeba lidem nabídnout adekvátnější zábavu.

Přivézt více vinařství, dát jim prostor představit vína takové kvality, která lidi osloví, připravit skleničky, ze kterých bude možné si své oblíbené bubliny opravdu užít, ať už je záloha třeba pětisetkorunová. Připravit přehledný seznam degustovaných vín se základními informacemi o složení, aby lidé nemuseli stále odkládat svá vína a polovinu času neopisovali „na koleni“ názvy. Nebo třeba na pozvánku napsat, že degustace není vhodným místem pro představování oblíbených parfémů.

Obecně mám pocit, že se lidé bavili… Že možná vnímám některé věci jinak, než ostatní. Ale o tom to je. Říct si, jak věci vnímáme. A zkusili na nich pracovat tak, abychom vše, co jsme schopni ovlivnit, dotáhli do ideálního stavu. Protože lidé to cítí. Rádi si užijí dobrou zábavu. Jen musejí mít pocit, že jim přináší něco nového, neotřelého, že je někam posunuje.

A tak si jen tak sami pro sebe zkusme najít odpovědi na vyřčené otázky. Každý podle toho, kam dosáhne. I s vědomím, že spousta věcí je záležitostí rozpočtu a některé položky se do košíku prostě nedostanou.

Byla by totiž škoda nechat právě tuhle zábavu usnout…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.