13. srpna 2014

Reklama na skladování vína?

Tento článek by klidně mohl mít titul „Jak skladují víno některé hotely a restaurace“. Ale od začátku. Asi před dvěma lety jsem v jednom bratislavském hotelu narazil na zajímavé víno. Vlastně to nebylo až tak velké překvapení, protože vinařství Strekov 1075 není ani v Čechách pojmem úplně neznámým. Jednalo se o Rizling vlašský „Sur lie“ z řady Classic v ročníku 2009...

Víno mě tenkrát hodně zaujalo svou vyvážeností, chuťovým profilem a potenciálem zrání. A protože si rád své úsudky ověřuji, jednu láhev jsme koupili pro pozdější bádání.

Do stejného hotelu jsem pak asi po roce zašel znovu a zjišťoval, zda ještě mají toto víno k dispozici. Prý ho stáhli z prodeje, protože je už za vrcholem a lidi ho vracejí. To mě zaujalo a láhev za sníženou cenu odkoupil.

Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem ji otevřel a na první přivonění ucítil strouhaná jablka... Víno, které před rokem bylo plné sil a vyloženě si říkalo o čas ke zrání, aby dokázalo předvést svůj potenciál, najednou chutnalo jako osolená zoxidovaná šťáva „vyždímaná“ ze strouhaných jablek.

***

Vinařství Strekov 1075 asi není třeba příliš představovat. Jižní Slovensko je země vínu zaslíbená a přidá-li se smysluplná filozofie, založená na harmonii s přírodou a přirozeným využitím jejího potenciálu, může to přinést nevšední výsledek, což se mi na různých degustacích vícekrát potvrdilo. Jedním z cílů vinařství je vyrábět přírodní vína s vlivem terroir a biologickou ochranou bez přídavných látek (včetně síry). A tady vznikla má otázka, zda předčasný „odchod“ výše zmíněného vína způsobily chyby v procesu výroby nebo „něco jiného“.

Strekov 1075 produkuje vína ve více řadách. Základní Corpus představuje převážně přímější vína určená do gastronomie, následuje Classic s víny střední (+) třídy do vinoték a restaurací, dále Terroir zosobňující špičková vína vinařství a Special, zahrnující zvláštnosti (např. vína s vlivem ušlechtilé plísně Botrytis cinerea) nebo archivní kousky s delším potenciálem zrání.

Z portfolia vinařství na mě nejvíce zapůsobil jejich Rizling vlašský a proto jsem pro posouzení vybral právě tyto kousky v ročníku 2009 ze tří různých řad:

  • Rizling vlašský „sur lie“, Classic, 2009,
  • Rizling vlašský „-nefiltrované-“, Terroir, 2009,
  • Rizling na šupkách, Special, 2009.

Rizling vlašský „sur lie“, Classic, 2009 (z lahve zakoupené v hotelu před dvěma lety) je víno plné síly a potenciálu, svěží, intenzívní a poměrně plné již od vůně, lehce nazrálé, výrazně minerální se směsicí tónů medu, slaměnek a sušených bylin, s ovocnou linkou mandarinek a žlutých plodů a jemnou oxidativností. Chuť dokonale kopíruje vůni, jen působí ještě více slaně. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a srovnané, v těle plnější, koncentrované, s dlouhou perzistencí. Na to, aby dosáhlo svého vrcholu, bude ještě rok či dva potřebovat a následně na něm pár let vydrží.

Rizling vlašský „-nefiltrované-“, Terroir, 2009 je ještě mohutnější, plné víno opět s výraznou mineralitou a peckovinou meruněk, v profilu ovocné (meruňky), s tóny sušených bylin, mandlí a nasládlostí mléčného karamelu daného použitým sudem. V chuti se přidávají další žluté plody (nektarinky) a citrusy. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a plné, až na vyšší alkohol srovnané, s větším potenciálem zrání a dlouhou perzistencí s peckovinovou hořčinkou a mineralitou v dochuti. Další dva tři roky mu určitě přidají na komplexnosti.

Rizling na šupkách, Special, 2009 jsem měl možnost ochutnat na nedávném prvním ročníku vinařského festivalu Praha pije víno! a zaujalo mě opravdu hodně. Jedná se o víno, které kvasí společně se slupkami (jako u červených vín), jež dávají vínu vyšší barvu a hlavně taničtější projev. Výrobce o něm říká, že se jedná o první oranžové víno na Slovensku. Je to opět velmi plné minerální víno s oxidativním projevem, poměrně tanické, s hořčinkovým výrazem citrusových plodů a tóny bylin, výrazně koncentrované, s dlouhým závěrem a velkým potenciálem zrání. Rád bych se k němu ještě dostal, zkoumal jej třeba tři dny a postupně odkrýval všechny vrstvy, které dokáže nabídnout.

Závěr

Vlašské rizlingy z vinařství Strekov 1075 jsou pro mě něčím speciálním. Mají svůj charakter a nabízejí nevšední zážitek. I taková vína však můžeme „zničit“ nevhodným skladováním při vysokých teplotách. Pokud nemáme kontrolu nad podmínkami, za jakých jsou vína skladována, nebojme se v restauracích upozornit obsluhu na jejich nepřirozený projev a víno reklamujme. Jen tak můžeme „přinutit“ hotely a restaurace zamyslet se nad tím, jak se k vínům chovat. A totéž platí pro podniky, které nabízejí víno po skleničce a nemají technologie, které udrží vína v dobré kondici, nebo je prostě nabízejí „příliš dlouho“.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.