11. srpna 2014

Jaký je adekvátní trest za padělání vín?

Deset let natvrdo dostal dnes již (nechvalně) známý 37letý sběratel z indonéské Jakarty. Rudy Kurniawan alias Mr. 47 a Dr. Conti (vlastním jménem nejspíše Zhen Wang Huang po čínském otci) se tak stal prvním člověkem, který byl ve Spojených státech odsouzen za padělání vín. Původně mu hrozilo až 40 let vězení, takže nakonec nedopadl zas tak špatně. Až na to, že má uhradit pokutu 20 miliónů dolarů a navíc ještě odškodnění podvedeným klientům ve výši 28,4 milónu dolarů. Kde na to všechno vezme je záhadou, protože poslední dva roky strávil ve vazbě a prohlašoval, že nebude schopen zaplatit více než pokutu 12,5 tisíce dolarů, která mu byla vyměřena.

Do USA Rudy Kurniawan přicestoval na studentská víza koncem devadesátých let, aby studoval na kalifornské univerzitě. Roku 2003 jej američtí imigrační úředníci vyzvali k opuštění země, ale on se rozhodl zůstat ve Státech nelegálně. Ve velkém začal nakupovat a prodávat věhlasná vína po roce 2000. Na americké vinařské scéně se zjevil jako zázračně bohatý mladík z Asie, který se prohání ve Ferrari a Bentley a vlastní jednu z nejlepších sbírek vzácných vín z Burgundska a Bordeaux na světě, jak o něm v prosinci 2006 napsaly Los Angeles Times.

Zašel tak daleko, že utrácel na aukcích přes milión dolarů měsíčně a pořádal degustační večírky pro další sběratele, přičemž nejvíce horoval pro Domaine de la Romanée-Conti (odtud jeho přezdívka Dr. Conti). Na aukcích však také zároveň prodával falzifikovaná vína pod pseudonymem „THE Cellar“.

Kosa padla na kámen 28. dubna 2008, kdy se v zadní části aukční síně usadil Laurent Ponsot. Domaine Ponsot začala s výrobou vína Clos St. Denis v roce 1982, ale Rudy Kurniawan v aukci nabízel již ročníky 1959 a 1945. Pan Ponsot si jich v katalogu všiml a přišel se osobně přesvědčit o tom, že byly z aukce staženy. Když se po ukončení aukce tisk Dr. Contiho ptal, co bylo příčinou stažení tolika jeho vín z nabídky, Rudy Kurniawan prohlásil: „Tak to přece v Burgundsku chodí, někdy se to prostě pos….“ Rudy udělal školáckou chybu, za kterou posléze tvrdě zaplatil.

Ačkoliv byl od té doby považován za nedůvěryhodného obchodníka, jeho vína některé aukční síně přijaly ještě v roce 2009, kdy na něj již byla podána žaloba. FBI jej zatkla ráno 8. března 2012 a následovalo nejrozsáhlejší vyšetřování padělání vín v americké historii. Porota zasedala v prosinci 2013, nerokovala ani dvě hodiny a uznala Rudyho Kurniawana vinným.

Soudce Bermann celý případ minulý týden výstižně shrnul během zasedání soudu konstatováním, že: „Kurniawanovo podvodné jednání bylo bezostyšné a okázalé, ale předem odsouzené ke špatnému konci.“ Obžalovaný se u soudu omluvil a zavázal se, že multimilionáři Billovi Kochovi, který od něj řadu vín nakoupil, poskytne třímilionové odškodnění a v rámci mimosoudního vyrovnání mu sdělí „veškeré podrobnosti“.

Případ padělání vín neměl negativní dopad jen na podvedené zákazníky. Stín podezření padl na celý obchod s drahými víny slavných vinařství a bohatí sběratelé si od té doby při nákupech raritních vín dávají mnohem větší pozor než dříve.

Padla další bariéra prodeje drahých vín, protože stín nedůvěry vůči nabídkám a renomé aukčních síní tak snadno nezmizí.

Podklady: zahraniční média; Autor: JDV

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.