30. června 2014

Vdova Clicquotová se vrací do mořských hlubin

Na dně Baltského moře spočinulo 300 klasických a 50 magnum lahví šampaňského domu Veuve Clicquot. K experimentu inspirovalo vinařství nedávné vyzdvižení šumivého pokladu z vraku lodi, která pravděpodobně ztroskotala během své cesty s dodávkou na carský dvůr v Rusku. Obsah lahví byl po více než dvou stoletích na mořském dně nejen pitelný, ale ve výborné kondici.

Nedaleko finských břehů v roce 2010 potápěči v troskách lodi nalezli 168 neporušených lahví šampaňského pocházejících z konce 18. století, z nichž část patřila Veuve Clicquot. Objevili mezi nimi i ročníkové šampaňské Veuve Clicquot datované do roku 1839. Lahve putovaly z Finska na posouzení do Francie, kde zjistili, že většina jich patří dnes již neexistujícímu šampaňskému domu Juglar a 46 lahví bylo prokazatelně vyrobeno ve Veuve Clicquot.

Znalci tak usoudili na základě prozkoumání korků, ke kterému došlo při překorkovávání lahví na konci října 2010. Symbol nacházející se na spodní části korku je jediným spolehlivým identifikátorem původu šampaňského, protože lahve nemají žádné etikety. Překorkována byla jen část lahví, většina je nadále uchována pod vodou na utajeném místě. Správní úřady částečně autonomních Aalandských ostrovů rozhodli o zařazení několika lahví do aukce.

V polovině června spustil jeřáb nerezovou mřížovou schránku, v níž jsou lahve uloženy, do hloubky 43 metrů. Stalo se tak poblíž soukromého ostrova Siverska ležícího v Aalandském souostroví u finského pobřeží. Speciálně zkonstruovaná schránka obsahuje šampaňské Veuve Clicquot Yellow label brut, Rosé vintage 2004 a Demi-Sec.

Dominique Demarville, hlavní sklepmistr Veuve Clicquot, vysvětlil, že vinařství má v úmyslu vytvořit pro zrání vybraných cuvée obdobné podmínky, jaké mělo víno objevené v roce 2010 ve vraku, a následně je porovnat se stejnými víny, která budou zrát v domovských sklepích vinařství v Remeši. D. Demarville zdůraznil, že mořské hlubiny poskytují vínu konstantní teplotní prostředí. Teplota vody zde zůstává na 4 °C, což je podstatně méně než 11 °C, které jsou ve sklepích. Navíc tu na lahve působí tlak kolem pěti atmosfér, který je srovnatelný s tlakem v lahvích.

O experimentální stárnutí vína pod mořskou hladinou se pokusilo jen málo vinařství; patří k nim například Mira z USA a Larrivet Haut-Brion z Bordeaux.

Veuve Clicquot plánuje po dvou či třech letech šumivá vína přechutnat. Hodlají přizvat experty na šampaňské, kteří budou mít za úkol porovnat vína skladovaná ve sklepích s těmi ukrytými pod mořskou hladinou.

Zdroj: Decanter; Překlad: JDV

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.