27. června 2014

Páteční okénko: Restaurant Terasa U Zlaté studně (Praha)

Pohled na panorama Prahy se stovkami věží a věžiček, členitá záplava cihlových střech domů na Malé Straně a paprsky slunce odrážející se na vinných hladinách naplněných skleniček podvědomě pohánějí turisty prát se o místa v první řadě u zábradlí a nepřítomně vzdychat blahem. Našinec na chvíli cítí hrdost češství a možná se rozpomene na hodiny historie…

Prostředí/Atmosféra

Terasa U Zlaté studně je místem, kde jako by se zastavil čas. Člověk získá nadhled a podněty pro všechny smysly, které dostal do vínku. Prostory uzavřené části restaurace i terasa působí přirozeně a uvolněně, vše je „naleštěné“, ale tak nějak nenucené. Celý interiér včetně použitých barev a nábytku tvoří celek, kde se člověk cítí svůj.

Obsluha

Atmosféru podtrhuje vlídná a profesionální obsluha, která dělá maximum pro to, abyste se cítili opečovávání. Na druhou stranu dokáže s úsměvem odmítnout manažery v drahých oblecích, kteří se dožadují míst dříve rezervovaných jinou skupinkou. Nikdo zde nechvátá, přesto vše působí plynule jako ladné, tisíckrát opakované pohyby vykračující si šelmy. Záměna v chodech menu je v rámci možností možná, diskuze o párování jídla s vínem dokonce vítaná.

Jídlo

Restaurace nabízí jídla à la carte, několikachodové degustační menu, dezertní menu a také obědové menu s výběrem počtu chodů. Jídla jsou připravena z čerstvých surovin, vybíraných podle dostupnosti v probíhající sezóně. My si vybrali jídla z degustačního menu plus vzorek steaku ze žlutoploutvého „Ahi“ tuňáka v zázvorovo-limetkové polévce.

Z ochutnaných jídel musím vyzdvihnout mousse z kozího sýra „Buche Affine“ s marinovaným zeleným chřestem a pikantním medovým sosem, který si nad očekávání skvěle rozuměl s Champagne Taitinger Brut Réserve; marinovaného kanadského humra v citrusovém oleji podávaného s carpacciem z tygřích krevet a kaviárem „Ossetra“, který je tak trochu „dvoustylový“. Humr s mangem a kaviárem výborně ladí s Chardonnay, p.s., 2012 z Vinařství Reisten, zatímco krevetí část si tyká spíše s Taittingerem.

Vynikající je jemný chřestový krém s mléčnou pěnou podávaný v kávovém šálku s kouskem zeleného chřestu, božskou kombinací pak mléčné telecí „sous vide“ s čerstvými smrži a la créme, zeleným chřestem a domácími špagetami doprovázené Pinot Noir „Ben’s Reserve“ 2011 od Springer-Stapleton, pro mě subjektivní vrchol hlavních jídel.

Cheescake na ovesném „crumble“ s marinovanou rebarborou a tymiánovým sorbetem je totálním koncertem zdánlivě nesourodých chutí. Když ale člověk spojí všechny „nástroje“ na jazyku, přidá k nim Sauvignon blanc, v. z b. 2011 z vinařství Lahofer, dostane se do světa skvěle dirigované symfonie.

Nádhernou tečku pak připraví domácí čokoládová pralinka s mučenkovým želé doplněná v našem případě třicetiletým Brandy od Torrese. Dochuť této kombinace zastaví až večerní zubní pasta.

Víno

Rozsáhlý výběr vín zahrnuje kousky z Moravy, různých regionů Francie (s hodně silným výběrem Bordeaux), Itálie, Španělska, Německa, Rakouska, Chile, Argentiny, Austrálie a Nového Zélandu. Nabídka vín po skleničce je omezena na tři bílá a dvě červená, k dispozici je i několik demi-lahví (0,375 l).

U vín doporučovaných k menu je potřeba zkoušet, protože někdy z důvodu chuťové rozmanitosti pokrmů nesouzní se všemi částmi jednotlivého chodu (viz výše).

Doporučení

Velmi doporučuji všem, kteří chtějí na chvíli vystoupit ze všedního koloběhu života a nechat své smysly hýčkat výhledem na jedno z nejkrásnějších měst světa, podvědomě vnímat harmonii přirozeně se linoucí hudby na pozadí, oblažovat své čichové a chuťové receptory směsicí vůní vtahující vás do vlastního nitra a dotknout se magického „teď“.

Hodnocení: **** (ze 4 možných)

Další informace: www.terasauzlatestudne.cz

Autor článku: PLI

 


Výhled na Malou Stranu Terasa a vnitřní prostory restaurace Mousse z kozího sýra 'Buche Affine' s marinovaným zeleným chřestem a pikantním medovým sosem; Taittinger Brut Réserve (Champagne) Marinovaný kanadský humr v citrusovém oleji, podávaný s carpacciem z tygřích krevet a kaviárem 'Ossetra'; Vinařství Reisten, Chardonnay, p.s., 2012 Jemný chřestový krém s mléčnou pěnou & Steak ze žlutoploutvého 'Ahi' tuňáka v zázvorovo-limetkové polévce s pečenými rajčaty, pak-choi a houbami Shitake Pošírovaný halibut v olivovém oleji 'Lakudia' se sépiovým rizotem přelitý humřím bisquem; Vinařství Kořínek, Frankovka rosé kabinet, 2012 Mléčné telecí 'sous vide' s čerstvými smrži a la créme, zeleným chřestem a domácími špagetami; Springer&Stapleton, Pinot Noir 'Ben´s Reserve', 2011 Cheesecake s ovesným 'crumble' s marinovanou rebarborou a tymiánovým sorbetem; Vinařství Lahofer, Sauvignon Blanc, v. z b., 2011 Domácí čokoládová pralinka s mučenkou; M. Torres, Brandy, Reserve 30 y/o
vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.