25. června 2014

Tip na prázdniny: Vína se super poměrem kvalita/cena

Přinášíme vám tipy na vína s výborným poměrem kvality a ceny, která si můžete užít v následujících prázdninových měsících. Jedná se o jedno víno šumivé, jedno bílé, jedno růžové a dvě červená. U některých z nich se nám navíc podařilo s dodavateli domluvit časově omezenou akční cenu. Nechte se inspirovat a vyjádřete své dojmy v diskuzi pod článkem. Krásné prázdniny…

Prosecco La Vigna di Sarah, Brut, DOCG, 2013 (Veneto, Itálie)

Popis vína: Vůně je svěží, jemná, minerálně-ovocná (citrusy, citrusové kůry, jablka), chuť naprosto navazuje. Víno je dobře postavené, šťavnaté, má jemné perlení, střední tělo, osvěžující ovocnou hořčinkou a delší perzistenci.

Příprava: Stačí pouze otevřít a servírovat. Já osobně preferuji nechat víno před konzumací otevřené v lednici po dobu cca jedné hodiny, přijde mi pak kompaktnější.

Teplota: 8 až 10 °C (Máte-li v lednici nastaveno chlazení na 6 °C, servírujte přímo.)

Sklo: Klasická na Champagne nebo Cuvée Prestige, osobně mi vyhovuje sklo na Riesling (viz obrázek).

Cena: S dodavatelem byla pro objednávky doručené do 9. 7. 2014 dohodnuta zvýhodněná cena 317 Kč (standardní cena je 384 Kč).

Dovozce: www.rwc.cz

Groebe, Riesling trocken, 2013 (Rheinhessen, Německo)

Popis vína: Vůně je šťavnatá a srovnaná, mladá, minerálně-ovocná (citrusy, strouhaná citrónová kůra). Chuť navazuje na vůni (mineralita, citrusy, grepová hořčinka). Víno je dobře postavené, krásně šťavnaté až „slinosbíhavé“, přímé, harmonické, se středním tělem a delší perzistencí. Je vhodné k zeleninovým salátům, mladému kravskému sýru nebo jen tak k popíjení na terase.

Příprava: Stačí pouze otevřít a servírovat.

Teplota: 8 až 10 °C (Máte-li v lednici nastaveno chlazení na 6 °C, servírujte přímo.)

Sklo: Riesling

Cena: S dodavatelem byla pro objednávky doručené do 9. 7. 2014 dohodnuta zvýhodněná cena 220 Kč (standardní cena je 250 Kč).

Dovozce: www.tichavina.cz

Castel Firmian, Lagrein Rosato, DOC, 2010 (Trentino, Itálie)

Popis vína: Vůně je svěží a srovnaná, lehce minerální, ovocná (starší domácí jahodový kompot plus sušený plod i kůra červených pomerančů). Chuť navazuje na vůni (červené pomeranče i jejich kandovaná kůra, kompotová šťáva z jahod, jemná mineralita). Víno je dobře postavené, šťavnaté a vyvážené, v porovnání například s moravskými netypické, s jemnou citrusovou hořčinkou a plnějším tělem. Perzistence je delší. Je vhodné k zeleninovým salátům i tučnějším kravským sýrům.

Příprava: Stačí pouze otevřít a servírovat; otevřít hodinu před konzumací a nechat provzdušňovat na lahvi je plus.

Teplota: 10 až 12 °C (Máte-li v lednici nastaveno chlazení na 6 °C, servírujte přímo a nechte teplotu dojít.)

Sklo: Riesling

Cena: S dodavatelem byla pro objednávky doručené do 9. 7. 2014 dohodnuta zvýhodněná cena 165 Kč (standardní cena je 259 Kč).

Dovozce: www.kapwein.cz

Michele Reverdito, Barbera d’Alba, DOC, 2011 (Piemont, Itálie)

Popis vína: Vůně je svěží, čistá, vyvážená a poměrně plná, primárně ovocná (směs červených plodů – třešně, maliny, jahody) s citelnou mineralitou. Chuť navazuje na vůni (červené plody, mineralita, lehká peckovina). Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a harmonické, v těle plnější, s vyzrálými taniny a delší až dlouhou perzistencí. Výborné jako doprovod k jemnějším masům (vepřové, jehněčí, divočina).

Příprava: Otevřít láhev cca 5 hodin před konzumací, neodlévat. Nedávat do karafy.

Teplota: 14 až 16 °C

Sklo: Pinot Noir

Cena: S dodavatelem byla pro objednávky doručené do 9. 7. 2014 dohodnuta zvýhodněná cena 216 Kč (standardní cena je 282 Kč).

Dovozce: www.vinoecuore.cz

Alain Brumont, Meinjarre, AOC, 2007 (Madiran, Francie)

Popis vína: Vůně je plná, šťavnatá, srovnaná a podmanivá, primárně ovocná (černý rybíz, ostružiny, dotek sudu) s citelnou mineralitou. Chuť navazuje na vůni (černý rybíz, ostružiny, mineralita, jemný vliv sudu). Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté a vyvážené, v těle mírně plnější, s citelnými vyzrálými taniny a delší až dlouhou perzistencí. Skvělý průvodce ke steakům nebo lasagne s hovězím ragů.

Příprava: Otevřít láhev cca 5 až 6 hodin před konzumací, neodlévat. Čekání lze zkrátit na 2 až 3 hodiny přelitím do karafy.

Teplota: 14 až 18 °C

Sklo: Bordeaux

Cena: 350 Kč

Dovozce: www.vinsdefrance.cz

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.