4. června 2014

Vinařství Piaggia: Odlišnost a charakter

Region Carmignano v Toskánsku je zajímavý nejen svou polohou, ale hlavně podmínkami, které zde panují. Velký rozdíl denních a nočních teplot, převážně v létě, kvalitní drenáž a hlavně bohaté podloží s obsahem vápence představují ideální a vyvážené podmínky pro místní révu. Té vévodí Sangiovese, mimořádných výsledků zde ale dosahuje také Cabernet Franc.

Vinařství Piaggia sídlí v provincii Prato, asi patnáct kilometrů západně od Florencie, a vlastní pozemky v obcích Carmignano (částečně v apelaci DOCG) a Poggio a Caiano. Usedlost založil Mauro Vannuci, když v polovině sedmdesátých let zakoupil na základě svého přesvědčení o ideální expozici vinic a složení podloží pro místní vína pozemky v DOC oblasti kousek od Piaggia.

V roce 1991 vytvořil svou první Piaggia Carmignano Riserva DOCG a od té doby začala jeho vášeň pro víno sílit. Do vinaření zapojil svou dceru Silvii, která je aktuální majitelkou vinařství. Na počátku devadesátých let přikoupil patnáct hektarů na jednom z nejlepších pozemků v apelaci. Jedná se o přírodní údolí pár stovek metrů od centra Carmignano s úžasným výhledem na Florencii.

Vinařství Piaggia produkuje pouze pět (svou povahou odlišných) vín, což je mi osobně velmi sympatické. Základní tradiční Carmignano s názvem Pietranera (Sangiovese s malým podílem Canaiolo), komplexnější Il Sasso (70 % Sangiovese, 20 % Sauvignon Cabernet a Sauvignon Franc, 10 % Merlot), vlajkovku v moderním pojetí Carmignano Riserva Piaggia (stejné složení jako Il Sasso), specialitu Poggio de' Colli (100 % Cabenet Franc) a růžové Viti dell' Erta (Sangiovese s minoritním podílem dalších odrůd zde pěstovaných). Na degustaci jsme měli možnost ochutnat první čtyři…

Pietranera, IGT, v ročníku 2010, je zatím velmi mladá a syrově ovocná (třešně, višně, peckovina) s dotekem mléčného karamelu a máty. Až na mírně vyšší alkohol poměrně vyvážená, s plnějším tělem a delší dochutí.

Il Sasso, DOCG, 2010, je ve vůni plnější a intenzívnější. Rovněž velmi mladá, postavená na červených plodech (jahody, třešně) s výborně dávkovaným sudem a jogurtovou kulturou (z malolaktické fermentace). Působí elegantně a srovnaně, má citelné vyzrálé ovocné taniny a delší až dlouhou perzistenci.

Piaggia Riserva, DOCG, v ročníku 2009 je kouskem, který vyžaduje čas na zrání a na který v aktuální podobě sahat, je „vraždou na víně“. Postavená na tmavých peckovinách (černé třešně, višně), s výrazným sudem a náznakem bylin, velmi dobře strukturované, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Za rok až dva bude ještě mnohem zábavnější.

Poggio de' Colli, IGT, 2008, jsme měli z lahve Magnum (1,5 litru), způsobující pomalejší nazrávání. Víno je plné, šťavnaté a harmonické, s typickou italskou jemnou nasládlostí, ovocné (zpočátku jahody a maliny, postupně přechází stále více do třešní) s linkou koření, strukturované, s vyzrálými taniny a dlouhou perzistencí. Přestože má před sebou ještě dost času, je už nyní skvělým společníkem pro rozjímání nebo jako průvodce k červeným masům.

Závěr

Červená vína z vinařství Piaggia jsou autentickým odrazem terroir regionu Carmignano. Zaujmou svou přirozeností od tradičního Pietranera, přes spojení tradice s prvky modernismu v podobě Il Sasso, až po moderní pojetí Piaggia Riserva. Samostatnou kapitolu tvoří Poggio de' Colli. Typicky italský pohled na Cabernet Franc. Plný, strukturovaný a jemně nasládlý, tolik odlišný od těch francouzských z Loiry. Vína z Piaggia se sice liší stylem, ale stejný charakter v sobě nezapřou.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.