28. dubna 2014

Miliónový podvod? Spor o lahve z 19. století

Právnická přestřelka mezi Antique Wine Co (AWC), prestižním obchodníkem s vínem, a sběratelem vína Julianem LeCrawem mladším z Atlanty se dostala do další fáze. Milovník vína firmu zažaloval o 25 milionů dolarů, protože mu údajně prodala falešné láhve Chateau d’Yquem, Chateau Lafite-Rothschild a Chateau Margaux.

Na veřejnost prosákly několikaměsíční zákulisní boje poté, co LeCraw podal v USA na AWC žalobu . Viní je z vědomého prodeje falzifikovaných vín. AWC toto obvinění jednoznačně odmítá.

Předmětem sporu jsou pečlivě schraňované lahve, které LeCraw zakoupil. Mezi ně patří i Yquem z roku 1787, za který v roce 2006 s pojištěním zaplatil 90 tisíc dolarů. Tehdy byla tato láhev považována za nejdražší láhev bílého vína na světě.

Na seznamu sporných vín se dále objevil Yquem z ročníku 1847, 12 lahví Lafite-Rothschild z ročníků 1784 až 1906 a Margaux 1908.

Výměna názorů se přiostřuje. AWC poukazuje na to, že „řádně přezkoumali původ vín, která dodali, a veškeré zjištěné informace během prodeje Julianovi LeCrawovi mladšímu poskytovali.“

K lahvi Yquem 1787 obdržel LeCrawův právník od AWC potvrzení od Chateau Yquem vystavené roku 1995, které lahev detailně popisuje a sklepmistr v něm stvrzuje, že ji překorkoval a opatřil novou etiketou.

Obchodní společnost také zpochybnila další dva body žaloby. LeCraw tvrdí, že hrabě Alexandre Lur Saluces nemohl lahev 1847 Yquem v roce 2007 na Chateau d’Yquem zkontrolovat, jak uvádí zadní etiketa, protože Sauternes v roce 2004 opustil. AWC však prohlašuje, že Lur Saluces láhev prověřil v roce 2007, ale stalo se tak na jeho zámku De Fargues v Bordeaux a nikoli na Yquemu.

LeCrawova žaloba dále tvrdí, že padělatelé udělali na několika lahvích Lafite školáckou chybu, které si v AWC měli být vědomi. Na některých štítcích je vyznačeno, že k překorkování došlo mezi roky 1979 a 1983. Na těchto štítcích je však zároveň uvedeno i logo s pěti šípy a dle LeCrawovy žaloby bylo pět šípů v logu Domaines Barons de Rothschild poprvé použito až roku 1988.

AWC však prohlašuje, že jim management firmy Lafite-Rothschild potvrdil, že pět šípů se v logu Domaines Barons de Rothschild objevilo již před tímto rokem, a že mají dopis z roku 1983, na kterém toto logo je.

LeCraw přizval k posouzení vín uznávanou nezávislou odbornici Maureen Downeyovou, která došla k závěru, že vína jsou falzifikovaná. Její posudek podpořila i samotná vinařství, když jim Downey v březnu zaslal několik lahví Lafite-Rothschild a Yquem do Bordeaux.

John O'Shea Sullivan, LeCrawův právní zástupce, zdůvodnil podání žaloby i tím, že jim AWC neposkytla žádný přesvědčivý důkaz pravosti vín. Datum příštího slyšení zatím nebylo stanoveno, AWC nicméně zdůraznila, že se bude obvinění usilovně bránit.

Zdroj: Decanter; Překlad: JDV

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.