25. dubna 2014

Páteční okénko: Restaurant Le Benaton (Beaune)

V dnešním pátečním okénku si představíme restauraci Le Benaton sídlící v historickém městečku Beaune v srdci Burgundska. Celý kraj je kromě těch nejlepších vín z odrůd Pinot Noir a Chardonnay zároveň baštou vyhlášených restaurací. Le Benaton se specializuje na zážitkovou gastronomii a aktuálně je oceněn jednou michelinskou hvězdou.

Prostředí

Elegantní a útulný interiér, v restauraci je umístěno pouze několik stolečků a dva kulaté stoly pro větší společnost. Vše působí nenuceně a vzdušně. Stoly jsou založeny bílými ubrusy a křišťálovými sklenicemi na víno, stěny jsou obloženy přírodním kamenem. V létě je k dispozici malá zahrada ve vnitrobloku.

Obsluha

Profesionální, příjemná, mluvící rovněž anglicky, což jsme ocenili. Jedinou drobnou kaňkou na jinak výborném představení bylo přinesení a nalití vína s korkovou vadou, které zřejmě nebylo před servírováním zkontrolováno sommeliérem.

Jídlo

Restaurace nabízí jak jídla á la carte, tak již předem sestavená menu v různých cenových úrovních. My jsme si objednali menu, které obsahovalo např. famózní a nepřekonatelné šneky, skvělého mořského ďasa s rizotem a výběr různých grilovaných mas s karotkovým pyré. Na závěr nás zaujal dezert – ananasové ravioly plněné banánem a přelité mangovým coulis. Parádní záležitost.

Víno

Velmi slušný výběr vín, převážně z Burgundska, od komunálních apelací až po Grand Cru, včetně několika lahví legendární domény Romanée-Conti. Ostatní vína pochází z dalších oblastí Francie, několik pak také z Itálie a Španělska. My jsme při všech našich návštěvách zůstali věrní (až na sladká vína) těm burgundským.

Dojem/atmosféra

Vynikající podnik sídlící na okraji centra města Beaune, již několik návštěv nás přesvědčilo o jeho kvalitách. Podávají se zde převážně tradiční burgundské pokrmy v neotřelých kreacích. Atmosféra je decentní a příjemná, na úrovni, avšak nikterak snobská či povýšená. Člověk zde má pocit, že je vítán a hýčkán.

Doporučení

Skvělé místo na oběd či večeři, na posezení ve dvou či s přáteli. Doporučuji dát si menu a nechat se unášet na vlnách chutí a prožitků.

 

Hodnocení: **** (ze 4 možných)

Další informace: www.lebenaton.com

Autor článku: JFK

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.