15. dubna 2014

Degustace vín starých ročníků: Hermitage a spol.

Snad každý milovník vína jednou dospěje k okamžiku, kdy zatouží ochutnat a vychutnat si víno starého ročníku. Ovšem najít tu pravou lahev, jež bude skrývat lahodný zralý poklad, vyžaduje nejen znalosti a zkušenosti, ale také cit.

Jistě budete souhlasit se rčením, že sdílená radost je dvojnásobná radost. Člověk si vynikající staré víno vychutná i o samotě, ale pokud máte možnost sejít se s lidmi, kteří vaše nadšení pro víno sdílejí, a navzájem se o své zážitky podělit, celou degustaci to jen umocní. Navíc získáváte příležitost ochutnat více vín a možná i taková, na která byste sami ani nepomysleli. Právě takovou možnost nabízí v příjemných prostorách Royal Wine Clubu pan Rostislav Kuneš a jeho Rare Wine. Tentokrát připravil degustaci archivních vín pocházejících z „královských“ vinohradů severní části Côtes du Rhône, jež si oblíbili tři panovníci z rodu Bourbonů.

Hermitage je ve světě vína pojmem, který sice zčásti pozbyl někdejšího lesku, stále se však jedná o nejslavnější vinohrad severní Rhôny a zcela určitě se díky výjimečné kvalitě svých vín řadí mezi nejvýznamnější francouzské apelace vůbec. Oproti jiným vinohradům této oblasti se může pochlubit tím, že její bílá vína jsou stejně proslulá jako červená.

Název apelace ležící na strmém levém úbočí řeky Rhôny získala díky legendě o poustevníkovi (hermite ve starofrancouzštině) Gaspardovi de Stérimberg, jenž se zde léčil ze zranění, která utržil jako rytíř účastnící se křižácké výpravy. Vítězné tažení Hermitage započalo roku 1642, kdy region navštívil Ludvík XIII. a byl uctěn sklenicí vína. Okouzlilo jej natolik, že se začalo okamžitě dodávat na královský dvůr. Ludvík XIV. věnoval anglickému králi Karlovi II. 200 sudů vybraných francouzských vín z Hermitage, Champagne a Burgundska. Zdejší vína měla v oblibě i ruská panovnická dynastie Romanovců. V 19. století bylo vínem z Hermitage (podílem 10 - 15 %) obohacováno víno z Bordeaux. Postup se označoval jako hermitagé a za vína s tímto přívlastkem byli zákazníci ochotni zaplatit vyšší cenu než za „běžná“ Bordeaux.

Terroir Hermitage je velmi různorodý, což se samozřejmě odráží i ve víně. Jedno však mají červená i bílá vína společné – vybranost. Zdejší červená vína mají díky silné, tříslovité a přesto jemné chuti výborný potenciál zrání. Výjimečně aromatická a komplexní bílá vína se spíše zastřenou kyselinou zase vynikají svou hloubkou a složitostí.

Apelaci Saint–Joseph původně známou jako Vin de Mauves zmiňuje ve svém díle Bídníci i Victor Hugo. Místní vína nechal u královského stolu s potěšením rozlévat již Ludvík XII., který zde dokonce vlastnil vinohrad Clos de Tournon. První oficiální záznam o vinohradu pod názvem Saint-Joseph pochází z roku 1668. Původně spadal do majetku jezuitského řádu a nyní patří slavnému winemakerovi Guigalovi.

Saint-Joseph zaujímá v Côtes du Rhône největší území, táhne se po pravém břehu Rhôny v délce 60 km. K zásadnímu rozšíření na 26 z původních 6 obcí došlo koncem 60. let 20. století. Posléze se ovšem zjistilo, že kvalita vín utrpěla a vinohrad se vrátil na původní obtížně přístupné stráně, pro tuto oblast typické. Vlastní rozloha vinohradu je tedy až druhá největší, řadí se za Crozes-Hermitage, která má obdobný styl i prestiž.

O vínech Saint-Joseph jste možná slyšeli, že se pijí v době, kdy se na dozrání Hermitage a Côte-Rôtie ještě čeká. Toto tvrzení na ně zbytečně vrhá stín. Je pravda, že zdejší bílá vína jsou velmi dobře pitelná již brzy po nalahvování, ale lze je i pár let archivovat. Z historického centra apelace v obcích Tournon a Mauves pak pocházejí typická aromatická, sametová a obvykle dlouhověká červená vína.

Cornas patří v údolí Rhôny mezi nejmenší apelace. Název Cornas pochází z keltštiny a označuje „spálenou zemi“. Nejstarší písemné zmínky o tomto regionu pocházejí již z roku 885. Mezi vysoce postavené obdivovatele vín z Cornas prý patřili i Ludvík XV. a kardinál Richelieu.

Na rozdíl od předchozích apelací, kde se vedle převažujícího Syrahu pěstují i bílé odrůdy Marsanne a Roussanne, jichž se do vín Hermitage a Saint-Joseph smí přidat až 10 %, vína z Cornas jsou výhradně ze Syrahu. Díky obloukovému tvaru pohoří Arlettes, které vinohrad chrání, se těší mimořádně teplému klimatu a sklizeň tu pravidelně začíná o týden dříve než v apelaci Hermitage. Zdejší koncentrovaná, tělnatá a spíše strohá vína, která jsou jako mladá výrazně tříslovitá, si o archivaci přímo říkají. Zráním získají osobitost a stávají se lahodnými.

Degustace byla věnována převážně nejslavnější oblasti Hermitage a jako řekněme „předskokany“ jsme měli možnost ochutnat zástupce apelací Saint-Joseph (konkrétně Saint-Joseph „Vieilles Vignes“ v ročníku 1998 od vinařství Tardieu-Laurent) a Cornas (od Eric & Joël Durand rovněž v ročníku 1998). Obě vinařství i degustovaná vína patří ke kvalitativní špičce daných oblastí a prokázala to i tentokrát. Nazrálá, komplexní, strukturovaná a vyvážená, stále s ovocným základem kompotovaných třešní a višní, kořenitostí a dlouhou perzistencí byla navýsost důstojným začátkem tohoto výjimečného večera.

Hlavní část programu obstarala Hermitage od Tardieu-Laurent 1998, dvě Hermitage „La Chapelle“ od Paul Jaboulet Aîné v ročnících 1999 a 1997, a vína Ermitage od M. Chapoutiera ze dvou různých poloh „Le Méal“ a „L’Ermite“, obě v ročníku 1997.

Kdo zná jen projev mladých Syrahů (tmavé plody, tanická struktura, vyšší alkohol, mnohdy výrazný sud), byl by hodně překvapen. Delším zráním se tyto špičkové Syrahy mění do elegance a projevem připomínají spíše vyzrálý burgundský Pinot Noir nebo toskánské Sangiovese. Stojí na červených plodech (třešně, jahody, červený rybíz), mají výraznou šťavnatou kyselinku a dokonale integrované taniny, působí křehčeji, ale zároveň ladně, harmonicky a sebevědomě. Možná i tento, spíše feminní projev, byl tím původním motivem zájmu francouzských a anglických králů…

Autor článku: JDV, PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.